تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - 28)) شناختی بر مورخین کمره

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
نویسنده :admin
تاریخ: چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 10:41 ق.ظ
مورخین کمره 

پیش درآمدی بر معرفی مورخین کمره :
در پست شماره ی 7 با موضوع  : (( فهرست برخی از کهن منابعی که در راه دستیابی به تاریخ خمین وکمره میتوانند مفید باشند)) منتشر شده در تاریخ  26 مرداد ماه 1394
نام برخی از منابعی که هر کدام به نوعی میتوانند در راه دستیابی به تاریخ کمره مفید واقع شوند ذکر شد. ما در اینجا تمامی منابع و کتب ذکر شده را به سه دسته تقسیم میکنیم:

 دسته ی اول :
دسته ی اول منابعی هستند که موضوع آنها درباره ی کمره نیست اما در پاره ایی از صفحات تا حدودی حاوی اطلاعاتی در خصوص کمره میباشند مانند کتاب تاریخ پیامبران و شاهان که برای اولین بار نام خمین در این کتاب آمده است و یا کتاب تاریخ قم نوشته ی حسن بن محمدحسن قمی ، این کتاب همانگونه که از اسمش مشخص است در خصوص تاریخ قم به نگارش درآمده اما حاوی اطلاعات زیاد ی در خصوص خمین وکمره نیز میباشد.


دسته ی دوم : دسته ی دوم سفرنامه ها و خاطرات جهانگردان میباشد که این دسته منابع نیز همانند منابع  دسته ی اول موضوع آنها صرفا در خصوص کمره نیست اما در پاره ایی از صفحات به نوعی حاوی اطلاعات  مفیدی در خصوص اوضاع و احوال (اجتماعی ،فرهنگی،اقتصادی، تاریخی ...) کمره در زمانهای گذشته میباشند که برای نمونه  میتوان از سفرنامه ی موسیو چریکف روسی به ایران نام برد .
چریکف در سال  1850  میلادی به ایران زمین سفر کرده و در طی مسیر مسافرتش از سرزمین کمره نیز عبور کرده و در دفتر خاطراتش شرحیاتی از اوضاع و احوال آن روزگار کمره را ثبت نموده و برای ما به یادگار گذاشته است.

نمونه ی دیگر میتوان از کتاب خاطرات آیت الله سید مرتضی پسندیده نام برد . این کتاب شامل خاطرات ایت الله مرتضی پسندیده برادر بزرگ امام خمینی میباشدکه پیرامون حوادث ورخدادهای گوناگون یکی دو قرن گذشته به صورت شفاهی بروی نوار کاست ضبط و بعدا به نگارش درآمده است .
کتاب خاطرات آیت الله پسندیده نیز بنوعی حاوی اطلاعاتی در خصوص حوادث و اتفاقات رخ داده ی گذشته در کمره میباشد.

دسته ی سوم: 
دسته سوم کتب و منابعی هستند که نگارنده نگارش ومحتوای این کتب را اختصاص داده است به تاریخ و سایر مواردی من باب کمره  مانند کتاب خمین  در گذر تاریخ نوشته ی آقای محمد جواد مرادی نیا  و کتاب نامه ی کمره نوشته ی آقای مرتضی فرهادی راوندی

نکته :
در اینجا باید گفت : علاوه بر این سه دسته کتاب منابعی دیگر نیز هستند که هر کدام میتواند به نوعی دربر دارنده ی اطلاعاتی در خصوص خمین و کمره ماشند مانند کتاب تحقیقات جغرافیایی راجع به ایران زمین نوشته ی آلفونس گابریل ترجمه ی خواجه نوری و انواع فرهنگ نامه ها همچون فرهنگ آبادی های کشور(استان مرکزی)  ، فرهنگ اقتصادی دهات و مزارع استان مرکزی  ، برخی لغت نامه ها همچون لغت نامه ی دهخدا  ، برخی مرات البلدان ها همچون مرات البلدان ناصری جلد چهارم و .....

لطفا به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.
 معرفی مورخین کمره به انضمام آثار :

 مورخین ومولفین کمره
 کتب وآثار تآلیف شده
 کتب وآثار تآلیف شده کتب وآثار تآلیف شده کتب وآثار تآلیف شده کتب وآثار تآلیف شده
دکترمحمدجوادمرادینیا
 کتاب خمین درگذر تاریخ
کتاب  خمین در انقلاب
 کتاب تاریخ استان مرکزی
  
دکترمرتضی فرهادی
 منبع نامه ی کمره
کتاب  کمره نامه
   
 آقای عزیزالله سمیعی
 تاریخ رجال و جاپلق کمره
    
 آقای محمدناصری فرد
کتاب  آثارتاریخی خمین
 کتاب سنگ نگاره ها
   
 علیمحمد سرمدی گویش کمره ای
    
 سیدعباس ابوالقاسمی
ایستاده برباد (روستای ازنوجان)
    
 ادیک باغداساریان مسیحی
 تاریخ وفرهنگ کمره
 تاریخ و فرهنگ ارمنیان کمره
   
 آیت الله پسندیده
 خاطرات پسندیده
    
      
      
      
نکات پایانی و راهنمای فهرست جدول:
1)) با توجه به اینکه بیشتر پست های وب خمین وکمره از روی کتاب نکته برداری شده اند و از طرفی هم احترام گذاشتن به حقوق سایر نویسندگان شرط اول در نویسندگی میباشد بنابراین در صورتی که نام مآلف و یا کتابی از قلم افتاده ، در بخش نظرات همین پست اطلاع دهید تا به فهرست اضاف گردد.

2)) برخی از کتب مذکور مانند کتاب نامه ی کمره و کتاب تاریخ رجال جاپلق وکمره در حال نایاب شدن میباشند و به ندرت در کتابفروشی ها یافت میشوند، اما برخی از این کتب مانند کتاب گویش کمره ایی ، آثارتاریخی خمین ، تاریخ استان مرکزی ، کتاب ایستاده برباد،هنوز در بازار کتاب موجود و قابل دسترسی میباشند ، بنابراین به مخاطب پیشنهاد میشود قبل از اینکه این کتب نایاب و از دسترس خارج شوند نسبت به تهیه آنها اقدام نماید،
محل تهیه این کتب در تهران کتاب فروشی های معتبر  میباشد___ محل تهیه ی این کتب در شهرستان خمین ابتدای خیابان آزادی جنب بانک ملت روزنامه فروشی نجاری میباشد.

3)) ادیک باغداساریان یک نویسنده ی مسیحی میباشد که کتبی مانند تاریخ وفرهنگ کمره چاپ 1380 شمسی و تاریخ وفرهنگ ارمنیان کمره چاپ 1381 شمسی را از خود به یادگار گذاشته است.

4)) خاطرات آیت الله پسندیده این کتاب شامل خاطرات ایت الله مرتضی پسندیده برادر بزرگ امام خمینی میباشدکه پیرامون حوادث ورخدادهای گوناگون یکی دو قرن گذشته به صورت شفاهی بروی نوار کاست ضبط و بعدا با کوشش آقای محمد جواد مرادی نیا به نگارش کتابی درآمده اند.

5)) انشاء الله در آینده و در طی آپدیدهای بعدی برای تمام مورخین ومولفین کمره در این وب صفحاتی جداگانه ثبت میگردد و کتاب هایشان بیشتر و بهتر شناخته و معرفی میگردد.
انشاءالله

موضوع: تاریخی، نویسندگی،
کلمات کلیدی : خاطرات آیت الله پسندیده ، سفرنامه ، نویسندگی ، فرهنگ نامه ولغت نامه ها ، کتاب وکتابفروشی ،

اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :