تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - 21)) چهار سند تاریخی و برگ زرین از روستای خان آباد که روی به نابودی آورده اند

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

آدرس کانال های تلگرامی خمین و روستاهای تابع
 کانال های خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
کانال تلگرام روستای استهلک خمین
کانال تلگرام قریه استهلک خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
نویسنده :admin
تاریخ: چهارشنبه 10 آذر 1395 06:56 ب.ظ
مقدمه :
نخست من باب معرفی روستا :
 
معنا در لغت:  در این خصوص باید گفت این نام ((یعنی خان)) بیشتر لقب پادشاهان ختا و ترکستان بوده است ، اما معناهای دیگری از این نام بیرون می تراود همچون ((لانه ی زنبور و کندو ، کاروانسرا یا خانه سرا ، طلای ناب ، چشمه ی آباد ،زمین دار ، مالک بزرگ و ارباب و...خلاصه بحث در مورد معنا شناسی این واژه بماند که موضوع طولانی میشود !

و اما من باب تقسیم بندی :

این قریه و قرات اطراف همچون امام زاده طیب آباد در حدود نیم قرن پیش به آنور دهاتی بوده اند به زبان لری فارسی که جزء دهستان جاپلق الیگودرز محسوب میشده اند، واقع در حدودا 40 کیلومتری شمال الیگودرز  در کنار راه ((مالرو _ لاخون)) به علی آباد ....
اما در تقسیم بندی های بعدی خان آباد و قریه های اطراف جزء دهستان دالایی قدیم شده اند و امروزه هم که دهستان دالایی قدیم نامش حذف شده و نام دهستان از دالایی به خرمدشت تغییر کرده است .

و من باب اوضاع اقلیمی :

روستای خان آباد در فاصله ی زمینی 40 کیلومتری شمال الیگودرز  و در فاصله ی 30 کیلومتری غرب شهرستان خمین قرار گرفته و امروزه جزء دهات خمین محسوب میشود. لهجه و زبان فعلی  اهالی این روستا نیز فارسی محلی میباشد.
و از لحاظ آب و هوا در منطقه ای سرد و کوهستانی و از ضلع شمال و جنوب در انحصار دو رشته کوه ( یکی الوند و دیگری نثار) واقع گشته است. در گذشته ها تا اوایل فصل تابستان برخی از نقاط کوهستانهای این منطقه هنوز هم دارای برف چشم گیری بوده است.
و من باب میوه های خان آباد آمده است(( چون قریه ی خان آباد ، ناحیه ایست بر کوهستان و برف نشین ، بنابراین میوه اش بسی چرب و عطرآگین ،شیرین و باطعمی بسزا)) ....


در بین دهات کمره  قریه هایی همچون رباط علیا ، امام زاده طیب آباد و خان آباد ...منابعی سرشار از آثار باستانی و تاریخی میباشند بطوریکه اغراق نیست اگر ما از همچین دهات هایی به عنوان معدن تاریخ و تمدن خمین وکمره یاد کنیم .

طی تحقیقاتی که در خصوص قریه های یاد شده انجام دادیم دریافتیم که این آبادی ها در طی ادوار گذشته بارها و بارها تغییر مسیر داده اند و بجای روستاهای امروزی در گذشته دهات دیگری بوده اند که به مرور تخریب شده و بهمراه کلیه ی آثارشان ، گورستانهایشان و...در زیر خاک مدفون مانده اند و مجددا در همان حوالی آبادی دیگری پا به عرصه ی وجود نهاده است ، چنانچه طی تحقیقات مفصل بایمان روشن شد روستای طیب آباد در گذشته شهری بوده است که امروزه به قریه ای مبدل شده و روستای کهن رباط علیا امروزه بکلی زیر خاک مدفون شده و آبادی جدیدی در همان حوالی به همان اسم رباط شکل گرفته است.

طی تحقیقات کامل  از چندین تن از اهالی کهن سال روستای خان آباد دریافتیم که در گذشته ها  موقعی که در زمین های زراعی اطراف روستا مشغول کار من جمله حفر زمین برای کاشت نهال بوده اند آثاری از دیوارهای سنگی و خشتی و... در زیر زمین به چشمشان خورده مثلا یکی از از کشاورزان این روستا بما گفت که در گذشته تنوری گلی در اراضی ام یافته ام و یکی دیگر از کشاورزان بسیار سالخورده بما گفت : (( حدود 70 سال پیش که در سن جوانی بودم و در یکی از مزارع روستا مشغول شخم زدن زمین با گاو بودم قبری کهن را در اراضی یافتم  که فقط استوخان های سر متوفی باقی مانده بود با دندانهایی بسیار درشت ...))

البته گفته های اهالی به تنهایی برای ما استناد بر نگارش و نظر قطعی واقع نشد و بررسی های دقیقتر وبیشتر در اینباره انجام دادیم به عنوان مثال در جریان گاز رسانی به روستا که در پاییز سال 91 شمسی انجام گردید ، هنگامی که بیل مکانیکی مشغول گود برداری و حفر کانال برای عبور لوله ی گاز بود برای تحقیق بیشتر و بررسی علایم موجود در زمین برای تحقیق به این روستا آمدیم و در کل چیزی که برای ما محرز شد صحت گفته های اهالی بود من جمله  وجود چند چاه آب هنگام حفر کانال گاز توسط بیل مکانیکی ، کانال گاز به چندین قبر قدیمی که زیر خاک مدفون بودند برخورد، یکی از این قبرها که برایم حیرت آور بود استوخانهایی بود که از لابلای خاک بیرون ریخت که آشکار میکرد آدمیزادی بوده عجیب درشت اندام ، از لاشه ی استوخان ها این موضوع بخوبی آشکار بودو......

بگذریم بحث در خصوص همچین مسائلی موضوع را طولانی و کار نگارش را سنگین میکند در کل موضوع و نتیجه گیری مهم ما تا اینجای مطلب مبنی بر اینکه بغیر از آبادیها و گورستانهای فعلی کمره در دورانهای گذشته دهاتها و گورستانهای دیگری بوده اند که به مرور زمان  بکلی زیر خاک مدفون گشته اند....

بحث اصلی ما

ایران زمین سرزمینی با قدمت کهن با آثار تاریخی فراوان میباشد که اکثر آن در زیر خاک مدفون است ، کمره هم مانند دیگر نقاط ایران آثار آبادیها و و گورستانهایی دارد که در طی ادوار گذشته بمرور زیر خاک مدفون شده اند اما بحث اصلی اینجاست که چرا آثار بجا مانده مورد کم مهری قرار گرفته و بمرور از بین میروند!!!!!

برای روستای خان آباد ما در اینجا چهار اثر تاریخی را معرفی میکنیم که طی دهه های اخیر به دلایل مختلف (( من جمله عدم اطلاعات کامل و یا بی توجهی و...))

مورد بی مهری و کم لطفی قرار گرفته و رو به نابودی آورده اند.

معرفی 4 سند و برگ زرین برای روستای خان آباد خمین که من جملگی رو به نابودی آورده اند.

1)سنگ نگاره ی کهن روستای خان آباد

2)منطقه ای به اسم قلا گبری در کوه های خان آباد

3)میراث زرتشتیان یعنی گور خمره ای در روستای خان آباد!!!

4) گورستان قدیمی و کهن روستای خان آباد

نکته: البته در گذشته این روستا نمادها و آثار تاریخی دیگری هم داشته که رو به نابودی آورده اند اما دراینجا نویسنده تنها به 4 سند مهم اشاره کرده و به  آثار تاریخی جزیی اشاره ای نکرده است.

نکات و توضیحات پایانی

چهار سند ذکر شده برای روستای خان آباد هر کدام توضیحات خاص خود را میطلبد اما با توجه به اینکه در اینصورت مطالب این پست بسیار حجیم شده و فرصت و زمان نویسنده برای نگارش محدود است بنابراین فعلا از توضیحات بیشتر در اینباره چشم پوشی میشود.

در وب خمین وکمره من باب قریه ی خان آباد ، صفحه ی جداگانه ای در نظر گرفته شده است، برای مطالعه ی اطلاعات این صفحه (( سمت راست صفحه ی اصلی وب ، قسمت دفتر ثبت اطلاعات روستایی ، گزینه ی روستای خان آباد را بیابید و بر روی آن)) کلیک کنید. البته مطالب و تصاویر صفحه ی ذکر شده هنوز تکمیل نیستند و با توجه به حجم سنگینی که مطالب دارند شاید مدت زیادی لازم باشد تا مطالب صفحه ی مذکور به مرور تکمیل شوند. انشاء الله بعدها در طی تکمیل مطالب صفحه ی یاد شده به  4 سندی که در بالا ذکر شده نیز اشاره خواهد شد و در مورد هرکدام توضیحاتی ثبت میشود.

همچنین در پایان لازم به توضیح است که در طی نگارش وب خمین وکمره نظر نویسنده بر این است که مطالب تاریخی به مرور و طی فاصله از هم ثبت شوند ، مثلا هر ماه وبلاگ با یک مطلب تاریخی بروز رسانی شود ،چون اگر بخواهیم هر روز و یا هر هفته یک مطلب تاریخی بزاریم بنابراین به زودی مطالب تاریخی که درباره ی خمین تهیه کردیم به پایان میرسد و دیگر چیزی برای نوشتن نداریم ، بنابراین در ثبت شدن مطالب صبور باشید، صبر شما تداوم و عمر سایت را زیاد میکند.

موضوع: تاریخی،
کلمات کلیدی : روستای رباط علیا ، روستای طیب آباد ، الیگودرز ،

اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :