تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - 7)) فهرست برخی از کهن منابعی که در راه دستیابی به تاریخ خمین وکمره میتوانند مفید باشند

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

آدرس کانال های تلگرامی خمین و روستاهای تابع
 کانال های خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
کانال تلگرام روستای استهلک خمین
کانال تلگرام قریه استهلک خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
نویسنده :admin
تاریخ: دوشنبه 26 مرداد 1394 12:11 ب.ظ
در راه دستیابی به تاریخ وگذشته ی سرزمین کمره ی قدیم((خمین امروزی)) برخی از منابع کهن دارای اطلاعاتی مفیدوتاریخی میباشند، در این پست نام تعدادی از قدیمی ترین منابع (( همچون منبع سفی الملوک الارض والنبیاء که بیش از ده قرن قدمت دارد)) و همچنین نام برخی از کتب امروزی((همچون کتاب خمین در انقلاب)) که در یکی دو دهه پیش نگارش شده و نام برخی اطلس ها و فرهنگ نامه ها ی جغرافیایی که به معرفی وضعیت اقلیمی منطقه پرداخته اندآمده است.
لازم به توضیح میباشد هرکدام از این منابع به نوعی میتوانند ((درخصوص تاریخ کمره وضعیت اقلیمی آن،اقوام گذشته ی آن و...)) پاره ای اطلاعات را در اختیار ما قرار دهند.
مقدمه : نگاهی گذرا به تاریخ نگاری
اگر از آغاز خلقت بشر تاکنون دقت کنیم ببینیم چقدر از اطلاعات تاریخی در مورد گذشته برای ما باقی مانده میبینیم که بجز اندک اطلاعات چیز دیگری باقی نمانده است. چون در دوران ابتدایی زندگی بشر تاریخ نگاری صورت نمیگرفته است بنابراین تمام وقایع و اخبار آن زمان به مرور رو به فراموشی می سپرده اند این روش در گذران زندگی مردم آن دوران معمول بوده تا به مرور زمان قلم مورخین روی کار آمده است و روزگار شکل دیگری بخود گرفته است.
بله با گذر ایام کم کم افرادی باتجربه وکاردان روی کار آمدند که برای اولین بار قلم ومرکب به دست گرفتن وشروع به ثبت وقایع تاریخی زمانشان نمودن واینطور بود که تاریخ نگاری شکل گرفت...
نگاهی گذرا به مشکلات مورخین در گذشته

مورخین در زمانهای گذشته بدون آنکه مواجب وحقوقی دریافت کنند شروع به تاریخ نگاری نمودند، آنهم با صرف فرصت و انرژی بسیار زیاد، اما در راه ثبت وقایع تاریخی با مشکلات زیادی روبرو میشدند که این خود باعث میشد که گه گاهی اشکالات و ابهاماتی در نگارششان ثبت شود.
در زمانهای گذشته بدلیل فقدان وسایل ارتباط جمعی و نبودن رسانه ها، وسایل نقلیه و...تاحدود بسیار زیادی دست مورخین بسته بوده است مثلا فرض کنیم که اگر در دوران گذشته وسایل نقلیه و تلفن همراه موجود بود این خود باعث برآن بود که بسیاری از کارهای نگارش به راحتی و با صحت بیشر ثبت شوند. مثلا مورخ با استفاده از تلفن همراه میتوانست از اوضاع هر سرزمینی که لازم بود اطلاعاتی کسب کند و در صورت لزوم با وسیله ی نقلیه به آن ناحیه برود، اوضاع و احوال آن منطقه را از نزدیک به چشم خود ببیند و با کسب اطلاعاتی موثق ومطمعن تر شروع به نگارش بنماید. اما متاسفانه در قرون گذشته اصلا خبری از امکانات امروزی نبوده است و بیشتر مورخین در همان جایی که زندگی میکردند ((در همان منطقه))شروع به تاریخ نگاری میکردن و برای سفر کردن به مناطق مختلف و دیگر سرزمینها تا حدود زیادی دستشان بسته بوده است و  گه گاهی اطلاعات واخباری که از اطراف به گوششان میرسید و یا از طریق کاروانها از اخبار واطلاعات سرزمین های اطراف باخبر میشدند از این اطلاعات بدست آمده برای نگارش هایشان استفاده میکرده اند.
اما این موارد تنها مشکل مورخین نبوده است از دیگر مشکلات مورخین درآن زمان وبه عبارتی بزرگترین مشکلشان را نبودن چاپخانه برای ثبت و انتشار کتب میتوان دانست ، در این باره باید گفت چه بسا مورخینی در آن زمان با زحمات فراوان و صرف گذر یک عمر گنجینه های باارزشی از خود به یادگار گذاشتن اما بدلیل فقدان چاپخانه برای انتشار و عدم محافظت این منابع در دوره های بعد ، به مرور این منابع بکلی نابود شدن و رو به فراموشی سپردند.
موارد فوق تنها بخشی از مشکلاتی بوده ان که مورخین درطی عصر خود با آنها مواجه میشدن که از یک طرف برخی از این مشکلات باعث وجود تعارض، ابهام و اشکال در نگارش میشده و از طرفی هم عدم حفاظت از منابع در دوره های بعدی باعث میشده برخی منابع به مرور به نابودی روی آورند.
فهرست منابع مرتبط با کمره ی قدیم وخمین امروزی
همانگونه که ذکرش گذشت در بین برخی از منابع کهن ایران زمین ، منابعی هستن که بنوعی حاوی برخی اخبارو اطلاعات در خصوص کمره و خمین میباشندو یا اینکه اشاراتی به سرزمین کمره کرده اند و میتوان با بررسی آنها به پاره ای اطلاعات درباره کمره دست یافت.در اینجا ما این منابع را به 5دسته تقسیم میکنیم:
1_ منابع کهن
2_کتب امروزی
3_اطلس ها وفرهنگ نامه های جغرافیایی
4_دفاتر ثبت شده ی حاویی آماروارقام
5_دیگر منابع
مختصر توضیح ای در خصوص منابع ذکر شده
یک)منابع کهن همانگونه که از اسمش پیداست منابعی هستن که در قرن های گذشته کتابت شده اند این منابع که دربرخی صفحات خود حاوی اطلاعات مهم وتاریخی در خصوص کمره ی قدیم میباشند میتوانند ما را مستقیما به گذشته های دور در کمره متصل کنند یعنی آن موقع هایی که حتی شهر خمین اصلا وجود نداشت و کل منطقه معروف به کمره بود در این خصوص لازم است اشاره ای داشته باشیم به منبع تاریخ قمتالیف سال 387هجری این مرجع نسبت به دیگر منابع بیشترین اطلاعات تاریخی را در خصوص کمره ی قدیم و خمین دارا میباشد.
از وجود برخی ابهامات وتعارضات که منابع  کهن در مقایسه با یکدیگر دارن که بگذریم، فعلا بزرگتریت مشکل این منابع در زمان ما نایاب بودن ویا کم یاب بودن این منابع هست، بطوریکه حتی باید گفت: برخی از این منابع به دلیل قدمت تاریخی و عمری افزون بر چندین قرن کلا نایاب هستن و تنها با مطالعه ی منابعی که در قرون بعدی تالیف شده اند میتوان تا حدودی پی به محتوای منابع نایاب تر برد.
دو)منابع امروزی کتب ای هستن که در قرن اخیر به نگارش درآمده اند، برخی از آنها نیز همچون کتاب خمین در انقلابنوشته ی محمد جواد مرادی نیا در یکی دو دهه ی پیش نگارش شده است.
درخصوص منابع امروزی لازم به توضیح میباشد با توجه به اینکه تعدادی از کتب امروزی به نوعی از محتوای منابع و مراجع کهن استفاده کرده اند و از برخی اطلاعاتی که در کتب مرجع کهن میباشد بهره برده اند و حتی گه گاهی هم پی به اشکالات منابع کهن برده و دلیل آن اشکال و تعارض را شرح داده اند بنابراین کتب و منابع امروزی هم میتوانند کمک موثری داشته باشند اما متاسفانه باید گفت برخی از کتب امروزی نیز در حال کم یاب شدن میباشند.
سه)لازم است علاوه بر اطلاعات تاریخی منطقه اطلاعاتی هم در خصوص وضعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه داشته باشیم که در این باره برخی فرهنگ نامه های بجا مانده((همچون فرهنگ جغرافیایی ایران و یا کتاب جغرافیای طبیعی شهرستان محلات و...)) دارای اطلاعاتی درخصوص جغرافیای طبیعی کمره و وظعیت اقلیمی آن میباشند
چهار)علاوه بر مراجع وکتب امروزی باید برخی آمارو ارقام رانیز مدنظر گرفت که بصورت درصد بندی در دفاتر دولتی ثبت شده اند و میتوانند برای ما جالب،مفید و..باشند از نمونه ی این آماروارقام میتوان به (( آماروارقام جهاد سازندگی از روستاها ومزارع خمین و یا به سرشماری نفوس ومسکن مرکزآمار ایران ازشهرستان خمین و روستاهایش در سال 1328شمسی و 1345شمسی اشاره کرد.
پنج)در اینجا لازم هست اشاره ای به دیگر منابعشود این منابع مشتمل برکتبی هستند که موضوع آنها چیز دیگری هست وارتباطی هم با خمین وکمره ندارند اما احتمال دارد در جایی یا صفحه ای از این کتب اشاراتی ((به کمره ی قدیم ، اقوام  یا ادیان قدیم کمره و...))شده باشد. در این راستا مثلا میتوان منبع تاریخ رجال ایران را دنبال کرد تا رسید به تاریخ رجال کمره _و یا اینکه برخی دیگر منابع ((مثل تاریخ ادیان و ملت ها یا تاریخ قوم ماد و...)) را دنبال کرد تا از این طریق اطلاعاتی درخصوص ادیان و اقوام قدیم کمره بدست آورد.

جدول
در جدول زیر فهرست تعدادی از منابع کهن به همراه نام مولفشان آمده است ،این منابع هرکدام به نوعی دارای برخی اطلاعات درباره ی کمره ی قدیم وخمین میباشند. لازم به توضیح است که در بین این منابع تاریخ قم بیشترین اطلاعات را درباره ی کمره دارد،و برخی دیگر هم دارای پاره ای اطلاعات تاریخی میباشند. درپایان جدول علاوه برمنابع کهن نام برخی از منابع امروزی که در قرن اخیر نگارش شده اند نیز آمده است.


تاریخ تالیف سایرتوضیحات
 مترجم
 مولف نام منبع
تالیف 387هجری
 جلالدین تهرانی
حسن بن محمدبن حسن قمی
 تاریخ قم
   بن فقیه
 مختصرالبلدان
  پروین گنابادی
 زین العابدین شیروانی
 ریاض السیاحه
 این منبع بیش از ده قرن قدمت دارد تالیف منبع سال 350 هجری میباشد
 جعفرشعار حمزه بن حسن اصفهانی
 کتاب پیامبران وشاهان
به اهتمام محمود اخوان کتابچی
  مجدالدین محمدحسینی
 زینت المجالس
 تالیف1247قمری  زین العابدین شیروانی
 بستان السیاحه
 محمدرفیق یحیایی
نویسنده از اتباع خارجی (ا.ای.کولسنکف)
 ایران درآستان یورش تازیان
  کریم کشاورز
نویسنده خارجی (ا.م.دیاکونوف)
تاریخ ماد
 اوایل قرن 11میلادی-ج2
  امین احمد رازی
 هفت اقلیم
    نهزت القلوب
 مشروح جنگ اعراب قم با اهالی کمره
  محمدتقی بیک ارباب
 تاریخ دارالایمان قم
    مرات البلدان ناصری
   علی اکبر دهخدا
 لغت نامه
   ابراهیم دهگان
 کرجنامه
   ابراهیم دهگان
 کارنامه(تاریخ اراک)
   نصرت الله مشکوتی
فهرست بناهای تاریخی واماکن باستانی ایران
 به کوشش یحی ذکاء
  احمدکسروی کاروند
 1384 شمسی
 منبع جدید
 محمدجوادمرادی نیا
کتاب خمین در گذر تاریخ
  منبع جدید
 محمدجواد مرادی نیا
 کتاب خمین در انقلاب
  منبع جدید
 فرهادی راوندی
 کتاب نامه ی کمره
   محمدعلی قسیمی
 جغرافیای طبیعی شهرستان محلات
 ج14 استان مرکزی
   فرهنگ آبادی های کشور
 ج1   فرهنگ جغرافیایی ایران
    مفخم پایان-فرهنگ آبادی های ایران
 ج1  پورداود
 فرهنگ ایران باستان
   مسعود کیهان
 جغرافیای اقتصادی ایران
    فرهنگ آبادی های ایران
   سیدمرتضی پسندیده
 خاطرات آیت الله پسندیده
   ادیک باغداساریان مسیحی
 کتاب تاریخ وفرهنگ کمره
نکات و توضیحات پایانی
1_ علاوه بر منابع ذکر شده به احتمال زیاد منابع دیگری نیز وجود دارد که میتوانند به نوعی حاویی اطلاعات مفیدی باشند
2_ برخی از این منابع به زبان عربی میباشند و  برخی دیگر از این منابع(( همچون منبع ایران در آستان یورش تازیان)) نویسندگانشان از اتباء کشورهای خارجی میباشد، در اینجا لازم به توضیح است برخی از مورخین خارجی درباره ی ایران زمین نیز کتاب هایی نوشته اند اما بیشتر کتبی که نویسندگانشان خارجی هستن در کتابخانه های ایران وجود ندارد ویا خیلی کم یاب هستن
3_منابع فوق الذکر علاوه بر اینکه دارای اطلاعاتی در خصوص کمره میباشند، در مورد شهرهای اطراف خمین نظیر محلات،خوانسار و...نیز میتوانند مفید باشند
4_علاوه بر این منابع برخی آمارو ارقام بجامانده از مرکزآمار ایران در زمان پهلوی نیز میتوانند مفید واقع شوند مثلا سرشماری های مرکزآمار ایران از شهرستان خمین و روستاهایش در سال 1328 و1345 شمسی
5_همانگونه که قبلا هم ذکرش گذشت با پیگیری برخی دیگر منابع نیز میتوان به اطلاعاتی در خصوص کمره دست یافت مثلا :منابعی همچون تاریخ رجال ایران ویا تاریخ ادیان وملت های ایران را دنبال نمود تارسید به اطلاعاتی در خصوص رجال خمین و یا ادیان واقوام گذشته در خمین
6_ متاسفانه مشکل اساسی که بیشتر منابع((چه منبع کهن و چه منبع قرن اخیر)) دارند اکثرا به نوعی کم یاب و یا اینکه نایاب هستن و تنها راه دسترسی به برخی از این منابع رجوع به کتابخانه های معتبرمیباشد.
7_چه بسا منابعی مفید و کارساز که در گذشته مورخین بازحمات بسیار تهیه نمودند که امروزه میتوانست اطلاعات بسیاری در اختیار ما قرار دهندو ما را مستقیما به گذشته های دور متصل کنند اما این منابع در زمانهای گذشته به دلیل عدم محافظت کم کم رو به فراموشی و نابودشدن آوردند . شاید هم هنوز منابع مهم و مفیدی چه داخل ایران و چه در کتابخانه های کشورهای خارجی وجود دارند که ما از وجودشان بی خبریم.
موضوع: تاریخی،
کلمات کلیدی : تاریخ نگاری ، وسایل نقلیه ، جغرافیای ایران ، مرکزآمارایران ، چاپ ونشر کتاب ،

اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :