تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - خمین وکمره (( چرا کمره ؟ ! ))

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

آدرس کانال های تلگرامی خمین و روستاهای تابع
 کانال های خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
کانال تلگرام روستای استهلک خمین
کانال تلگرام قریه استهلک خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
نویسنده :admin
تاریخ: سه شنبه 23 تیر 1394 09:00 ب.ظ
کمره یعنی چه و چرا بعد از نام خمین ذکر شده است ؟ !
این سوالی بود که قبلا یکی از مخاطبین داشت . شاید افراد دیگری هم باشند که با مراجعه به وبسایت این سوال برایشان پیش آید...
در این پست در خصوص واژه ی کمره و ریشه ی اصلی ارتباطش با خمین توضیح ای مختصر اما روشن کننده درج شده است بطوریکه بعد از مطالعه ی مطلب موضوع کاملا مشخص و قابل درک می شود.
درخصوص واژه ی کمره باید گفت :طبق تقسیم بندی های امروزی شهرستان خمین به دو بخش تقسیم شده است یعنی بخش مرکزی و بخش کمره  امروزه هم این موضوع برای اکثر اهالی خمین اینطور جا افتاده که کمره یکی از بخش های خمین هست، اما اگر درباره ی ریشه ی نام کمره و ارتباط اصلیش با خمین ، از همشهریان سوال شود اکثرا اظهار  بی اطلاعی میکنند.
در بررسی واژه ی کمره و ارتباطش با خمین باید برگشت به گذشته های بسیار دور ، یعنی آنموقع هایی که اصلا شهر خمین وجود نداشته است !!! در اینباره توضیح ای مختصر در ذیل آورده ایم :
در زمان های گذشته قبل از آنکه شهر خمین وجود داشته باشد، در همین منطقه ی خمین فعلی سرزمین بسیار پهناوری وجود داشته است که این سرزمین را مردم آن زمان کمره  می نامیدن ، بطور خلاصه ذکر کنم که کمره دوران های متعددی را پشت سر نهاده است ، از حمله ی اسکندر مقدونی و ویران کردن کمره گرفته تا بازسازی مجدد کمره به دست شاهنشاه قباد اول ...
بعدها با گذر زمان کم کم کمره رو به آباد شدن وپیشرفت میآورد تا اینکه به چند قسمت هم تقسیم میشود و به مرور زمان شهر خمین در قسمتی از این سرزمین بنیانگذاری میشود....روزگار کم کم میگذرد و هرچه خمین بیشتر پیشرفت میکند نام کمره کمرنگ تر میشود تا اینکه به مرور کم کم نام کمره کنار زده میشود و منطقه معروف به خمین میگردد...
این توضیح مختصری بود درباره ی کمره و دلیل ارتباطش با شهر خمین ، وبطور خلاصه باید گفت : منطقه ی خمین امروزی در گذشته معروف به کمره بوده است که با گذر زمان کم کم نام خمین شهرت بیشتری یافته و در مقابل نام کمره کمرنگ تر شده است و فقط در بخش کوچکی از خمین که شامل چند روستا میشودباقی مانده است، اما تا چندی قبل هنوز نام کمره جایگاه ویژه ای در منطقه داشت ،و حتی نام خانوادگی برخی افراد خمین و حتی تابلوهای شهر با ((کمره )) شروع میشد و یا اینکه پسوند ((کمره)) را داشت که در این رابطه میتوان به دو تن از چهره های معروف کمره یعنی آیت اللاه محمدباقر کمره ای و شیخ علی نقی کمره ای اشاره کرد((توضیح اینکه شیخ علی نقی کمره ای یکی از شعرای کمره نیز میباشد))
با توجه به کمرنگ شدن نام کمره ی قدیم و روبه فراموشی رفتن آن از اذهان عمومی ما نام سایتمان را (( خمین وکمره )) نهادیم که نام کمره بهمراه نام خمین هر دو باهم در ذهن مخاطبین بمانند، اما این احتمال هم وجود دارد که با گذر سالها و قرنها در آینده روزی برسد که نام کمره از اذهان عمومی بکلی فراموش شود !


موضوع: تاریخی،
کلمات کلیدی : غزلیات شیخ علی نقی کمره ای ، آیت الله محمد باقر کمره ای ، مخاطبین ،

اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :