تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - درباره ی تاریخ وگذشته ی شهرمان خمین چقدر میدانیم ؟

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

آدرس کانال های تلگرامی خمین و روستاهای تابع
 کانال های خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
کانال تلگرام روستای استهلک خمین
کانال تلگرام قریه استهلک خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
نویسنده :admin
تاریخ: چهارشنبه 10 تیر 1394 10:42 ق.ظ
باسلام خدمت همشهریان عزیز وکاربران محترم "
باتوجه به اینکه وبسایت خمین وکمره بیشتر جنبه ی تاریخی دارد،بنابراین سعی شده پست های ابتدایی با مطالب وموضوعات تاریخی آغاز شوند.
 اما درخصوص این پست : در راستای ثبت شدن این پست، سعی شده مطالب به گونه ای درج گردد که مخاطب بعد از مطاله کردن مطالب به تفکر و اندیشیدن فرو رود تا ذهنش برای دریافت مطالب بعدی آماده گردد...باسلام مجدد :
از لحاظ اطلاعات عمومی که همه ی همشهریان در جریان هستن، شهرستان خمین ،یکی از شهرهای استان مرکزی هست که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوبی ترین قسمت استان و در همسایگی شهرهای شازند، اراک،محلات ،گلپایگان،الیگودرز و ازنا قرار گرفته است ضمن اینکه فاصله ی زمینی خمین تا تهران حدود 323کیلومتر میباشد.
از لحاظ زبان و لهجه ی تکلم نیز بیشتر مردم خمین به زبان فارسی تکلم میکنندضمن اینکه در قسمت هایی از جنوب شهر زبان لری و در برخی روستاها نیز زبان ترکی رایج است.
ازنظر وضعیت آب وهوا هم شهرستان خمین آب وهوای کوهستانی و متمایل به نیمه بیابانی دارد ((درکل خمین زمستانهایی سرد وتابستانهایی معتدل دارد))..
و  دیگر اطلاعات عمومی از این قبیل....

اما از نظر اطلاعات تاریخی ((تاریخ وگذشته)) :

درباره ی تاریخ وگذشته ی شهرمان خمین چقدر میدانیم؟
اصلا خمین در لغت یعنی چه؟ ریشه ی نام خمین از کجا آمده و برگرفته از چه چیزی هست؟
خمین در ابتدا چگونه و توسط چه فردی بنیان گذاری شده است؟
خمین بعد از بنیان گذاری آیا در ابتدا روستا بوده و به مرور به شهر مبدل شده یا از همان تاریخ بنیان گذاری شهر بوده است؟
هم اکنون چند قرن از عمر شهرخمین میگذرد؟
در ابتدا چه اقوامی در خمین ساکن بوده اند؟
خمین در طول تاریخ چه دوران هایی را پشت سر نهاده است؟
و.....و.....و.....؟؟؟
بله اگر کمی تفکر کنیم خواهیم دید سوالات بیشمار زیادی محوطه ی وهم ما را فرا خواهند گرفت که منتظر جواب هستن بطوریکه هرچه در اینباره بیشتر تفکر و اندیشه کنیم خواهیم دید تعداد این سوالات نیز بیشتر خواهند شد که منتظر جواب هستن !!! ...
در این رابطه موضوع مهم اینکه کلا ذات انسان طوری هست که هر آدمی تمایل دارد درباره ی تاریخ وگذشته اطلاعاتی داشته باشد، در اینجا جا دارد قسمتی از سخن همیشه ماندگار دکتر شریعتی ثبت شود که میفرمایند :((نمیخواهم حتی یک لحضه یا یک گام پیش از آنکه میتوانستم بروم _ بمانم !!!)) . درست طبق این جمله ی دکتر شریعتی ، هر انسانی تمایل ذاتی دارد که درهر زمینه ای در حال پیش روی باشد و از حالت راکد بودن فاصله بگیرد...اما در خصوص پیشروی در تاریخ وگذشته باید گفت : ذهن وتفکر انسان بقدری اشتیاق پذیرش اطلاعات تاریخی را دارد که هرچه بیشتر پیش برود وهر چه بیشتر درباره ی گذشته بداند باز عطش شنیدن اطلاعات تاریخی بیشتری را دارد،بطوری که باید گفت در این باره حجم اندیشه ی آدمی  هرگز لبریز نمیشود.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اما من دوست دارم انشاء الاه  بقدری مطالب تاریخی در مورد خمین وکمره جمع آوری کنم که بزودی حجم وبلاگم لبریز و پر شود، دراین رابطه یعنی در خصوص تاریخ وگذشته ی خمین ، در صفحات جانبی سایت یک صفحه با نام ((گذری در کمره ی قدیم تا خمین امروزی)) در نظر گرفته شده است که به مرور زمان اطلاعات تاریخی که درباره ی خمین وکمره بدست میآوریم در این صفحه ثبت میگردد، اما فعلا به علت کمبود وقت و همچنین آماده نبودن برخی مطالب بنابراین این صفحه موقتا فاقد اطلاعات است .


موضوع: تاریخی،
کلمات کلیدی : درج مطلب در وبلاگ ، استان مرکزی ، گویش ها ولهجه ها ، آب وهوای ایران ، پست گذاشتن در وبلاگ ،

اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :