تبلیغات
 ابزار پرده خوش آمدگویی
به شهرآیت الله خمینی خوش آمدید
خمین وکمره - نگاهی کامل به روستای خان آباد

خمین وکمره

نگاهی عمیق وماندگار ونگرشی کارساز به کمره ی قدیم تا خمین امروزی (( تقدیم به آقای دکتر مرتضی فرهادی،نگارنده ی منبع تاریخ کمره))

آدرس کانال های تلگرامی خمین و روستاهای تابع
 کانال های خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
کانال تلگرام روستای استهلک خمین
کانال تلگرام قریه استهلک خمین
تم باکس قالب ساز میهن بلاگ
درباره سایت
(((((((((((پویا مدیر سایت))))))))))

فرمان دادم بدنم را مومیایی نکنند، درتابوبت، طلا زیور آلات وامثال آن نپوشانند، فقط هرچه زودتر جسدم را در خاک پاک ایران دفن کنند، چه افتخاری بالاتر از اینکه بدنم درخاک پاکی همچون ایران دفن شود و ذره ذره خاک ایران را تشکیل دهد(((کورش کبیر)))
زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد وطن ، زنده باد بچه های خمین
نویسندگان
دفتر ثبت اطلاعات روستایی
جستجو در سایت
اینجا
http://khomeyni.mihanblog.com

باتوجه به مشکلات پیش آمده در سایت قبلی وفقدان نسخه ی پشتیبان،بخش های زیادی از اطلاعات مهم وتاریخی این صفحه که طی سالهای گذشته جمع آوری شده بودند پاک شدند و از طرفی هم افرادی که قبلا این اطلا عات را در اختیار ما قرار داده بودن متاسفانه برخی از آنها دیگر در قید حیات نیستن و فوت کرده اند، مطالب این صفحه هم بقدری حجیم بود که توانایی بخاطر آوردن همه ی آنها را نداریم، اما تحقیق برای بازیابی و بدست آوردن اطلاعات تاریخی این صفحه ادامه دارد،چنانچه اطلاعات قبلی قابل بازیابی نباشند همان اندک اطلاعاتی را که در خاطر داریم ثبت خواهند شد
کاربران ومخاطبین  سایت قبلی،چنانچه قبلا از روی مطالب این صفحه نکته برداری کرده بودن ویا بخش هایی از مطالب تاریخی این صفحه را در خاطر دارند میتوانند برای درج مجدد آنها همکاری کنند ضمن اینکه مطالبی را که یادآور میشوند با نام خودشان در این صفحه ثبت میگردد.
باتشکر


فعلا صفحات ((ادیان و اقوام قدیم خمین_ صفحه ی آیت الله خمینی_ صفحه ی روستای استهلک و صفحه ی کهن ترین دیار خمین رباط علیا)) تا حدودی مطالبشان ثبت شده است. به شما پیشنهاد میشود از این صفحات بازدید نمایید.


بنام خدا
تاریخ ثبت مجدد اطلاعات: 29 بهمن 1394 خورشیدی
نویسندگان :
1) ادمین
2 )سایر دوستان
موضوع : نگارش و نگرشی درخصوص تاریخ روستا،بافت روستا،بخش کشاورزی به انضمام سایر محتویات
پیش گفتار: با سلام خدمت مخاطبین وکاربران گرامی" برای شناخت بهتر روستا ،زندگی روستایی،فرهنگ روستا،بافت روستا، اقلیم روستا و... ما از مدتها قبل بر روی روستای خان آباد تحقیقات و بررسی های زیادی انجام داده بودیم و دراین باره  اطلاعات تاریخی بسیار زیادی در خصوص تاریخچه یاین روستا نیز بدست آمد و توانستیم صفحه ای کامل را در خصوص این روستا در وب خمین ثبت کنیم، اما متاسفانه با توجه به مشکلات پیش آمده در سایت بلاگفا بخش اعظم این اطلاعات را از دستمان خارج نمود...تحقیقات و بررسی های مجددی که انجام دادیم هم چندان کارساز نبود و نتوانستیم اطلاعات قابل توجه ای که درخور نگارش و ثبت شدن باشند بدست آوریم،بنابراین به ناچار سعی شد همان اندک اطلاعاتی را که در خاطر داشتیم ثبت نماییم( البته برای جبران اطلاعات تاریخی از دست رفته سعی شده است اطلاعاتی در خصوص بخش های مختلف کشاورزیاین روستا اعم از باغ داری،دامداری و...ثبت گردد) بهرحال امیدواریم که این صفحه مورد رضایت مخاطبین قرار گرفته و در جهت شناخت بهتر روستا،زندگی روستایی و...از هر لحاظ مفید واقع گردد .
با توجه به اینکه اطلاعات این صفحه حجیم میباشندو ثبت شدنشان مدتی طول میکشد بنابراین در طی این مدت از مخطبین محترم درخواست داریم چنانچه احتمالا برخی از نوشته های ما اشکال دارند و یا اینکه کاربران اطلاعات بهتر وکاملتری در خصوص تاریخ  این روستا دارند برای برطرف شدن اشکالات احتمالی این صفحه و ثبت مطالب بصورت مصدق و کامل تر با ما در بخش نظرات همکاری نمایند.
معرفی منطقه :
 روستای خان آباد ،یکی از روستاهای کوهستانیشهرستان خمین میباشد،که مطابق با تقسیم بندی های مناطق خمین جزء دهستان دالایی قدیم(خرمدشت امروزی) بوده و  در فاصله ی زمینی حدودا 30 کیلومتری باختر خمین قرار گرفته است که از لحاظ هوایی به مراتب این فاصله میتواند کمتر باشد.
در اینجا لازم به توضوح میباشد که روستای خان آباد در گذشته قریه ای بوده است جزو دهستان جاپلق الیگودرز و ما در طی تحقیقات درباره ی این روستا شنیدیم که در گذشته  حتی نام جاپلق بعد از نام خان آباد و پیوست به نام این روستا  ذکر میشده است(خان آباد جاپلق)در اینباره باید گفت : در روز 25 بهمن 94( چهار روز قبل) که ما برای تهیه ی تصاویر در آرامستان این روستا بودیم به صورت کاملا اتفاقی (چندین جاجیم، پارچه نوشته و گلیم قدیمی متعلق به مسجد روستا را )دیدیم که چندخانم آنها را شسته بودن و بر روی نرده های قبرستان پهن کرده بودن، این جاجیم ها اکثرا دارای نوشته بودن ، به نوشته های این جاجیم ها که دقت کردیم بر روی تمام آنها نوشته شده بود(وقف مسجد خاتم النبیاء خان آباد جاپلق نمودم) بر روی برخی از آنها هم حک شده بود(( وقف مسجد خان آبادجاپلق نمودم، واقف حاج جعفر باغی)) از رنگ و نوشته ی این جاجیم ها بخوبی محرز میشد که تمامی قدیمی و متعلق به چندین دهه قبل میباشند.
با دیدن این گلیم ها اطمینان حاصل شد که خان آباد در گذشته جزو جاپلق الیگودرز بوده و حتی نام جاپلق پیوست به نام خان آباد ذکر میشده است، ولی متاسفانه اصلا حواسمان نبود که تصاویری از این جاجیم ها تهیه نماییم ،بهرحال این این جاجیم ها در مسجد روستا نگهداری میشوند وتا زمانی که نوشته هایشان خوانا و قابل روئیت میباشد همچون سندی برای صحت این موضوع میباشند...
موقعیت جغرافیایی(جاده ها):
روستای خان آباد از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر سه راهی معروف به(ورمند یا همان سه راهی دربند) قرار گرفته است و همین وضعیت باعث برآن شده که از سه جهت (باختر ،خاور  و جنوب)به شهرهای(شازند،خمین و الیگودرز)دسترسی داشته باشد.
در گذشته های دور از جاده ی جنوبی (جاده ی روبه قبله) رفت وآمد زیادی از این روستا و روستاهای اطراف به طرف استان لرستانمیشده است . در اینجا لازم به توضیح میباشد که جاده ی جنوبی در گذشته همیشه پرخطر بوده ، راهزنان زیادی در بین کوه های اطراف در کمین مسافران مینشسته اند و تا جایی که ما بررسی کردیم متوجه شدیم که نه تنها در گذشته این جاده ناامن بوده بلکه شبها تمامی روستاهای منطقه به نوعی از هجوم یاغیان وگردنکشان درناامنی بسر میبرده اند...
امروزه با توجه به تقسیم بندی های جدید وجدا شدن روستای خانآباد از جاپلق الیگودرز وپیوستن آن به دهستانهای خمین بنابراین دیگر جاده ی جنوبی از رونق افتاده و کمتر کسی از این نواحی به طرف استان لرستان رفت وآمد میکند وتمام رفت وآمد روستاییان از جاده ی باختر به طرف شهرستان خمین میباشد.
جاده ی خاور (جاده ی خمین_خان آباد)
 در زمان های گذشته جاده ها برخلاف خیابانها وجاده های امروزی تمامی جاده ی خاکی ویا راه شوسه بودند و بجای وسایل نقلیه ی امروزی این جاده ها مسیر رفت وآمد کاروانها ( شتر ،اسب ،قاطر ، درشکه و الاغ ها ) بوده است. اهالی روستا هم برای رفت وآمد بطرف شهر و یا روستاهای اطراف بیشتر از الاغ و گاهی از اسب استفاده میکرده اند. اما باید گفت در آن زمان برخلاف امروز جاده ها برای رسیدن به شهر بصورت خاص نبوده است و مردمان آن زمان بیشتر سعی میکرده اند از راه بیابان ، راه میانبر وگاهی برای استتار از دست راهزنان از بیراهه خود را به شهر برسانند...کم کم به مرور زمان باکم شدن راهزنان و آرام تر شدن وضعیت  ، جاده ها نیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفتن و رو به آرامی و پیشرفت نهادند، با این وضعیت مردم با خیال راحت به طرف شهر حرکت میکردند، در اینباره سعی میشد بجای کوره راها و جاده های بیراهه جاده ای انتخاب شود که برای رسیدن به شهر از مسیر روستاهای مجاور عبور کند.
بنابراین اهالی روستای خان آباد در آن زمان برای رفتن به خمین ابتدا از روستای امام زاده طیب آبادمیگذشتن و بعد از گذر از روستای چهارطاق که در آن زمان غالبا ارمنی نشین بود به روستای قورچی باشی میرسیدند و طی طریق مینمودند تا به روستای ارمنی نشین لیلان میرسیدند ...و ادامه ی راه را تا رسیدن به خمین.
این وضعیت ادامه داشت تا حدود نیم قرن پیش به به اینور کم کم جاده ی مناسب تر وبهتری از خمین به طرف باختر در نظر گرفته شد. این جاده مستقیما از چهار راه معروف به چهار راه دهستان دالایی قدیم شروع میشد تا به روستای قورچی باشی،حدود یک کیلومتر بعد از گذر از روستای قورچی باشی دست راست وارد فرعی میشد این فرعی ابتدا به قریه های امین آباد،ده سفید وچهارطاق میرسید و بعد از گذر از روستای چهارطاق حدودا یک کیلومتر ونیم ادامه ی طریق دارد تا به یک چهار راهی میرسید. ما از این چهار راهی یک تصویر تهیه کرده ایم به تصویر نگاه کنید"
http://khomeyni.mihanblog.com
در تصویر فوق دور نمایی از روستای چهارطاق نمایان است( این قریه در گذشته غالبا ارمنی نشین بوده است) از روستای چهارطاق(سمت داخل تصویر) حدود یک کیلومتر ونیم به طرف  بالا(شمال) بیایی به ابتدای چهار راه میرسی. جاده ای که سمت چپ تصویر نمایان است، این جاده مستقیما بسوی روستاهای استهلک،رباط سفلی،رباط علیاو...میرود. جاده ای که سمت راست تصویر نمایان است،این جاده هم مستقیم بسوی خان آباد میرود.
اما جاده ی چهارم :
راه چهارمی که در تصویر نمایان است( راه روبروی تصویر) این جاده که رسمی نیستو یک کوره جاده بشمار میرود بعد از حدود یک کیلومتر در داخل کوهستان الوند بن بست میشود. در اینجا تصویر دیگری از فاصله ی نزدیک با نمای کوهستان تهیه شده است ،به تصویر زیر نگاه کنید:
http://khomeyni.mihanblog.com

جاده ی سمت  راست بطرف روستای استهلک و رباط ،جاده ی سمت چپ بطرف روستای خان آباد و یک کوره راه بطرف کوهستان میرود.
نکته : به کوهی که در تصویر نمایان است دقت کنید، در دورانهای گذشته و احتمالا بعد از دوران شداد با گذر از دوران غار نشینی  ،روستایی در دامنه ی همین کوه پدیدار گشت ولی امروزه دیگر اثری از آن نیست اما موضوع اینکه شاید این آبادی در آن زمان به نامی همچون (خان آباد_خان آپان_خان آپه و...) معروف بوده است ، انشاء الله در فصل مربوطه توضیحات بیشتری در مورد این موضوع خواهد آمد.
موقعیت جغرافیایی(وضعیت اقلیمی)
از لحاظ موقعیت جغرافیایی روستای خان آباد در (دهستان خرمدشت امروزی =دالایی قدیم) و غرب شهرستان خمین واقع شده و فاصله ی زمینی اش تا مرکز شهر در حدود 30 کیلومتر میباشد.
از لحاظ آب و هوا هم باید گفت با توجه به اینکه این روستا از جهات(شمال و جنوب) در انحصار دو رشته کوه معروف به (الوند و نثار) واق گردیده است بنابراین طبق قانون طبیعت باید دارای آب و هوای سرد وکوهستانی و منطقه ای برف گیر باشداما امروزه با توجه به تغییرات جوی این موضوع تا حدودی عوض شده است .
از لحاظ  وضعیت بارش برف و باران در منطقه هم باید گفت: این روستا از نظر بارندگی به استان لرستان نزدیک تر میباشد تا استان مرکزی! چرا که در بیشتر مواقعی که در استان لرستان بارش برف و باران در پیش هست ،روستای خانآباد و آبادی های همجوار هم شاهد بارندگی میباشند!
موقعیت جغرافیایی(وضعیت رودخانه ها)
امروزه در روستای فعلی خان آباد رودخانه ی خاصی که قابل ملاحضه باشد وجود ندارد، اما در گذشته و حدودا تا 5 دهه پیش این روستا در انحصار رودخانه های اعظمی قرار داشته است. تحقیقات و بررسی های ما نشان داد  که تا حدود نیم قرن پیش  سه رودخانه یاعظم از اطراف این روستا میگذشته است که در انتهای آبادی فعلی هرسه این رودخانه ها به هم پیوست میخورده اند و از اتصال این سه رود به همدیگر رودخانه ی بسیار مهیب و خطرناکی جریان میگرفته است که  در بیشتر سالها تمام فصل قادر بوده سنگ آسیاب آبی را براحتی بچرخش درآورد. (توضیحات بیشتر درباره ی رودخانه ها در پی کامل شدن اطلاعات صفحه خواهد آمد)
نگاهی به دورنمای خان آباد:
فعلا تصویر کلی برای دورنمای روستا در دست نداریم، انشائ الله بزودی سعی میشود تصاویر مناسبی از چهار زاویه ی(شمال،جنوب،مشرق و مغرب) تهیه گردد. بنابراین فعلا شما میتوانید تصاویری را که در دست داریم ملاحضه نمایید.
تصویری که در اینجا می بینید،نمای روستای خان آباد از زاویه جنوب شرقیمیباشد.
http://khomeyni.mihanblog.com

این تصویر هم نمای دیگری از روستا با دورنمای رشته کوه الوند میباشد(این تصویر از زاویه ی جنوبیتهیه شده است که نمای شمالی درآن نمایان میباشد)
http://khomeyni.mihanblog.com
تصویر زیر هم نمای دیگری از روستا میباشد که از زاویه ی باختر تهیه شده و منطقه ی خاور روستا در آن نمایان میباشد.
http://khomeyni.mihanblog.com
این تصویر هم از زاویه ی شرقی گرفته شده که منطقه ی باختر و دشت هموار در آن نمایان است.

نگاهی به قریه های اطراف خان آباد:

در ضلع شمالی روستای خان آباد روستای استهلک،رباط سفلی،رباط علیا و قریه ی خرم آباد قرار گرفته اند. تصاویر مربوطه را مشاهده نمایید:
http://khomeyni.mihanblog.com
http;//khomeyni.mihanblog.com
http://khomeyni.mihanblog.com

http;//khomeyni.mihanblog.com

http;//khomeyni.mihanblog.com
http;//khomeyni.mihanblog.com

در ضلع جنوبیخان آباد هم قریه های قشلاق سادات و قشلاق بیات((قشلاق بالا و قشلاق پایین))روستای کمانکش و مزرعه ی کوه محمد،قریه ی خلچانو...قرار دارند.
فعلا تصویر قابل  ملاحضه ای برای این قریه ها نداریم ، انشائ الله در آینده سعی میشود تصاویر تهیه گردد.
http://khomeyni.mihanblog.com

در ضلع شرقی((خاور)) خان آباد هم روستاهای امام زاده طیب
اباد،علی آباد ،چهارطاق،قریه ی ده سفید،امین آباد،قورچی باشی
و...قرار گرفته اند.
http://khomeyni.mihanblog.comhttp://khomeyni.mihanblog.com
در ضلع غربی((باختر)) هم روستاهای لکان،کجارستان((همان ارته چمن))قرار گرفته اند،فعلا تصویری برای این روستاها در دست نداریم.

نکات قابل توجه :
در اینجا لازم به توضیح میباشد برخی  از روستاهای ذکر  شده همچون روستای رباط در گذشته های دور دارای شکوه وعظمت فراوانی بوده اند و با توجه به عبور جاده ی اصفهان به همداناز این مسیر بنابراین در آن زمان این قریه در اوج رونق وشکوفایی و دارای کاروانسرا بوده است بطوریکه برخی از جهانگردان وسیاحان کشورهای بیگانه در این خصوص در دفتر خاطراتشان مطالبی ثبت نموده اند، اما امروزه دیگر هیچ خبری از آن شکوه وعظمت نیست !
مطالب صفحه ی روستای رباط تا حدودی ثبت شده اند،به شما پیشنهاد میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر از این صفحه نیز بازدید نمایید.
نکته ی بعدی اینکه ((با توجه به بررسی ها و اطلاعات کسب شده از برخی اهالی روستای خان آباد و طیب آباد)) متوجه شدیم در گذشته برخی از کشاورزان این مناطق در حین کار در زمینهای زراعیشان آثاری از خانه های قدیمی((همچون تنور، آجرهای چهارگوش که معروف به آجر قزاقی بوده اند، آثاری از دیوارهای سنگی ...))یافته اند. اینها همه نشان از این است که بغیر از روستاهای امروزی((نظیر خان آباد،طیب آباد، رباط ...)) روستاهای دیگری نیز در این مناطق وجود داشته اند که به مرور زمان و طی گذر قرنها به دلایل گوناگون متروکه و مخروبه شده اند و کم کم زیر خاک فرو رفته و کلا ااز چشم بشر ناپدید شده اند...ولی امروزه با روی کار آمدن وسایل مدرن کشاورزی و کار در اراضی آثاری از خانه های قدیمی همچون((تنور، دیوارهای سنگی،چاه آب و...)) نمایان میشوند که همگی دلایل وجود روستایی را که زیر خاک مدفون شده نمایان و محرز میسازند.((در اینباره طی مطالب بعدی و در قفسه ی مربوطه اطلاعات بیشتری خواهد آمد))
نمادهایی برای روستای خان آباد :
روستای خان آباد از جمله آبادی هایی هست که دارای چندین نماد میباشد که اکثرا ماندگاری بالایی دارند وبرخی از این نمادها ماندگاری ابدی دارن و برخی دیگر از این نمادها داستانها و حکایتهایی از گذشته میبیاشند که نسل به نسل منتقل میشوند در کل روی هم رفته اکثر این نمادها میتواند باعث افتخار برای آبادی محسوب شوند...
در پی تحقیقات و بررسی درباره ی تاریخ خاناباد ما به نمادهای زیادی برای روستا برخوردیم که در اینجا میتوانید در قالب یک فهرست اهم آنها را مطالعه و نمایید.
فهرست آهم نمادهای آبادی
آرامگاه کدخدا جمشید یکی از نمادها و مظهر روستای خان آباد

http://khomeyni.mihanblog.com
ثبت اطلاعات ادامه دارد
مخاطبین گرامی با توجه به درهم ریختگی مطالب و اطلاعات بدست آمده و از طرفی هم کمبود فرصت برای نگارش، مطالب این صفحه فاقد سطر ،پاراگرافبندی و نکات دستوری زبان فارسی میباشند،لذا ممکن است برخی از مطالب در فصل و یا قفصه ی مربوطه ثبت نشده باشند بنابراین از کاربران محترم درخواست دارد مطالب را در همین حد که هستند پذیرا باشند.
 کاربرانی که در خصوص تاریخچه ی این روستا اطلاعات کامل تر و بهتری در دست دارند که بنوعی میتواند مفید واقع گردد و یا اشکالات احتمالی نویسنده را برطرف کند میتوانند دربخش نظرات بصورت خصوصی و یا آشکارا مطالب خود را بیان کنند،چنانچه مطالب بیان شده موثق و مورد تایید باشند در این صفحه ثبت مگردند.
در صورتی که در مورد این صفحه نظر و پیشنهادی دارید سعی کنید دیدگاهتان را در صفحه ی اصلی،در پست مربوط به روستای خان آباد بثبت برسانید.


اوقات شرعی

لینکدونی
میزان بازدید از سایت
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :